Prostory bez alergenů
Bezpečí a zdraví
Kuchyň Bez Alergenů

Kuchyň je samozřejmě součástí tzv. “bezpečné zóny bez alergenů”. Nevyskytují se zde žádné potraviny, které mohou vážně ohrozit zdraví dětí – v současné době jsou to všechny typy živočišných mlék, ořechy, vejce a ryby.

Ostatní alergeny, které neohrožují život dětí  (např. luštěniny, celer nebo ovoce) se v kuchyni připravují zvlášť dle osobního jídelníčku každého dítěte. Je pro nás důležité vše důkladně konzultovat s rodiči a být v tomto ohledu flexibilní.

Snažíme se, aby byl jídelníček pestrý a nutričně vyvážený i přes vynechané skupiny potravin. Právě v tom nám pomáhá náš nutriční terapeut. 

Děkujeme, že respektujete, že se v naší školce čtyři základní alergeny nejí. Pokud bychom dovolili dětem jejich konzumaci, bylo by velmi náročné, vytvořit pro závažněji alergické děti bezpečné prostředí.

Herna Bez Alergenů

Mateřská škola disponuje velkou hernou, která je součástí “Zóny bez alergenů”. Herna je centrální místnost celé školky.

Z hygienických důvodů dimenzujeme prostory na dvojnásobnou velikost oproti požadavkům hygienické stanice.

Zahrada Bez Alergenů

I zahrada je oddělená vysokým neprostupným plotem s dvojitým mřížkováním, aby se zabránilo přesunu stop alergenů z obalů od potravin, které se vlivem větru mohou dostat na pozemek školky. Základním pravidlem je ale každodenní ranní úklid a důkladná kontrola prostoru před příchodem prvního dítěte. 

Pracoviště Šumava

Školka Bez Alergenů disponuje odloučeným pracovištěm bez alergenů. Horskou chalupou poblíž Kašperských Hor na Šumavě. Chalupa bude nově sloužit k pobytům a výletům za nejzdravějším prostředním a nejčistším vzduchem v ČR.